Ενότητα :Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις

Τίτλος : ΣΥΝΕΔΡΙΟ: ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΔΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Διαβάστηκε: 2320 φορές!

Πλήρες Κείμενο :   


Αρχή κειμένου

 

8o ΣυνΕδριο της ΜονΑδας ΜεθοδολογΙας και ΠρογραμμΑτων ΕκπαΙδευσης

 

 

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ της ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ της ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ  ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΗΣΙΩΝ

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

 

 

 

ΑπO την τεχνικH λογικH των εκ των Aνω εκπαιδευτικΩν αλλαγΩν στις καινοτΟμες απΟπειρες που αναδΥονται  στο σχολεΙο

 

 

 

 

 

 ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΗΣΙΩΝ

Νεϊγύ 17,  Αθήνα 11143 (Στάση ΗΣΑΠ: ’νω Πατήσια)

 

12-14 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2007

 

 

 


Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου 2007

 

4.00-4.30 Εγγραφές

 

Συνεδρία 1 (Κεντρική)

Συντονιστής: Ρηγούτσος Μάρκος, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων

 

4.30-5.30 Χαιρετισμοί

 

Συνεδρία 2 (Κεντρική)

Συντονιστής: Κουλαϊδής Βασίλης, Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου 

 

5.30-6.00 Μπαγάκης Γιώργος, Μονάδα Μεθοδολογίας και Προγραμμάτων Εκπαίδευσης (ΜΜΠΕ), Τμήμα των Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΕΑΠΗ), Πανεπιστήμιο Πατρών

Γιατί συνέδριο για τις αλλαγές που αναδύονται στο σχολείο

 

6.00-6.30 Διάλειμμα-Καφές

 

Συνεδρία 3 (Κεντρική και παράλληλες ομάδες)

Συντονίστρια: Ρήγα Βάσω, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών  και  Εταιρία για την Ανάπτυξη και τη Δημιουργική Απασχόληση του Παιδιού (ΕΑΔΑΠ)

 

6.30-7.00 Παπαπροκοπίου Νατάσσα, Ρήγα Βάσω, Παύλου Γεωργία, Εξάρχου Νίκη, Μπατσούτα Μαρία, Πλέτσα Αθανασία, Νικολούδη Φιλιώ, Βαγή Ευφροσύνη, ΕΑΔΑΠ

Ο ρόλος της επιμόρφωσης στην προώθηση και διάδοση των καινοτομιών που αναδύονται στα σχολεία. Ένα παράδειγμα από την προσχολική εκπαίδευση

 

7.00-7.30  Τσατσαρώνη ’ννα, Τσακίρη Δέσποινα, Καρακατσάνη Δέσποινα, Ανδρικόπουλος Μπάμπης, Καρβουντζής Ανδρέας, Ρέβη Κωσταντίνα, Φούζα Ευαγγελία, Κοσυφάκης Δημήτριος,  Κούρου Μένη, Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου 

Ομάδα Προβληματισμού-Εργασίας στην Κόρινθο: Συγκρότηση και προοπτικές

 

7.30-8.10 4 εστιασμένες παράλληλες ομάδες εμβάθυνσης στις 2 εισηγήσεις

Ομάδα A(1η εισήγηση), Συντονίστρια Μπατσούτα Μαρία, ’ξονες: 1,2

Ομάδα B (1η εισήγηση), Συντονίστρια Παύλου Γεωργία, ’ξονες:  2,3

Ομάδα Γ(1η εισήγηση), Συντονίστρια Καραμπατζάκη Ζωή, ’ξονες: 4,5

Ομάδα Δ (2η εισήγηση), Συντονίστρια Τσατσαρώνη ’ννα, ’ξονες: 1,2,4

 

8.10-8.40 Παρουσιάσεις των rapporteurs από τις 4 ομάδες στην ολομέλεια

 

Σάββατο, 13 Ιανουαρίου 2007

 

Συνεδρία 4 (Κεντρική και παράλληλες ομάδες)

Συντονίστρια: Κουλουμπαρίτση Αλεξάνδρα, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

 

9.00-9.30 Ντιγκμπασάνης Γεώργιος, Λύκειο Ελληνογαλλικού Κολεγίου ΔΕΛΑΣΑΛ 

Το σχολείο ως πυρήνας αξιολόγησης στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση

 

9.30-10.10 Πομώνης Μανώλης, Διδάχου Ελένη, Βαλμάς Φάνης, Λουμάκου Μάνια, Μπαγάκης Γιώργος, ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών

Ομάδα εκπαιδευτικών-ερευνητών για  την ομαλή  μετάβαση από το νηπιαγωγείο στην Α’ τάξη  δημοτικού

 

10.10-11.00 4 εστιασμένες παράλληλες ομάδες εμβάθυνσης στις 2 εισηγήσεις

Ομάδα A(1η εισήγηση), Συντονιστής Ντιγκμπασάνης Γεώργιος, ’ξονες: 1,2,3

Ομάδα B (2η εισήγηση), Συντονίστρια, Διδάχου Ελένη, ’ξονες: 1,3,5

Ομάδα Γ(2η εισήγηση), Συντονιστής, Βαλμάς Φάνης, ’ξονες: 1,3,5

Ομάδα Δ (2η εισήγηση), Συντονίστρια, Λουμάκου Μάνια, ’ξονες: 1,3,5

 

11.00-11.30 Παρουσιάσεις των rapporteurs από τις 4 ομάδες στην ολομέλεια

 

11.30-12.00 Διάλειμμα- Καφές

 

Συνεδρία 5 (Κεντρική)

Συντονιστής: Μπαγάκης Γιώργος, ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών

12.00-14.00 Frost David, University of Cambridge

Οι εκπαιδευτικοί ως φορείς αλλαγής

 

14.00-15.00 Διάλειμμα-Ελαφρύ γεύμα

 

Συνεδρία 6 (Κεντρική και παράλληλες ομάδες)

Συντονίστρια: Δεμερτζή Κική, ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών και Γ’ Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας

 

15.00-15.45 Μπαγάκης Γιώργος, Δεμερτζή Κική, Γεωργιάδου Σοφία, Μπινιάρη Λευκή, Σκουτίδας Λάμπρος, Τσεμπερλίδου Μαριάννα, Κοσμίδης Παύλος, ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών και Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας,  Σταμάτης Θανάσης, Καίσαρη Σταυρούλα, Φακίτσα Μαρία, Βαλμά Λούλα, Ντεγιάννη Χριστίνα, Σκόρδου Σοφία, Σοϊμοίρη Δήμητρα, 2o Γυμνάσιο Πετρούπολης

Η ελληνική εκδοχή του διεθνούς προγράμματος  Carpe Vitam. Leadership for Learning.

 

15.45 –16.15 Γαλιατσάτου Ρεβέκκα, Μαμαλής Παναγιώτης, Νάκης Χρήστος, Φιλιππούσης Γεώργιος, Πρίντεζης Ιωάννης και ομάδα εκπαιδευτικών, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων  και Μπαγάκης, Γιώργος, ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών

Εισαγωγή καινοτόμων προγραμμάτων για την αντιμετώπιση αποστασιοποιημένων μαθητών και η δημιουργία δικτύου σχολείων καινοτομιών 

 

16.15-17.00  4 εστιασμένες παράλληλες ομάδες εμβάθυνσης στις 2 εισηγήσεις

Ομάδα A(1η εισήγηση), Συντονίστρια Δεμερτζή Κική, ’ξονες: 1,2,3,4,5

Ομάδα B (1η εισήγηση), Συντονίστρια, Τσεμπερλίδου Μαριάννα, ’ξονες: 1,2,3,4,5 

Ομάδα Γ(1η εισήγηση), Συντονιστής, Κοσμίδης Παύλος, ’ξονες: 1,2,3,4,5

Ομάδα Δ (2η εισήγηση), Συντονιστής, Νάκης Χρήστος, ’ξονες: 1,2,3,4,5

 

17.00-17.30 Παρουσιάσεις των rapporteurs από τις 4 ομάδες στην ολομέλεια

 

17.30-18.00 Frost David, University of Cambridge

Σχολιασμός

 

18-19.00 Ποτό γνωριμίας

 

Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2007

 

Συνεδρία 7  (Κεντρική και παράλληλες ομάδες)

Συντονίστρια: Γαλιατσάτου Ρεβέκκα, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων  

 

8.30-9.10 Γεωργοπούλου Αλεξάνδρα, Λαμπαδαρίου Φανή, Μάντζου Φαίδρα-Ιωάννα, Ντιρογιάννη Δήμητρα, Ελληνικό Παιδικό Μουσείο

Μελέτη οργάνωση και πραγματοποίηση του εκθέματος «Τα ιάματα του Ασκληπιού»

 

9.10- 9.50 Μπαγάκης Γιώργος, Παραμυθιώτου Μαρκέλλα, Σιόλου Κωνσταντία, Μερίκου Παγώνα, Ακτύπη Αναστασία, Αγγέλη Ελένη, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών

Μεθοδολογία δραστηριοτήτων φυσικών επιστημών στην προσχολική εκπαίδευση. Μια περίπτωση αυτομόρφωσης και κριτικής υποστήριξης νηπιαγωγών.

 

9.50-10.35  4 εστιασμένες παράλληλες ομάδες εμβάθυνσης στις 2 εισηγήσεις

Ομάδα A(1η εισήγηση), Συντονίστρια, Ντιρογιάννη Δήμητρα, ’ξονες: 2,4

Ομάδα B (1η εισήγηση), Συντονίστρια, Μάντζου Φαίδρα, ’ξονες: 2,4

Ομάδα Γ(2η εισήγηση), Συντονίστρια, Παραμυθιώτου Μαρκέλλα , ’ξονες: 2,3,5

Ομάδα Δ (2η εισήγηση), Συντονίστρια, Σιόλου Κωνσταντία, ’ξονες: 1,4,5

 

10.35-11.00 Παρουσιάσεις των  rapporteurs  από τις 4 ομάδες στην ολομέλεια

 

11-11.30 Διάλειμμα-Καφές

 

Συνεδρία 8 (Κεντρική)

Συντονιστής:  Ραβάνης Κώστας, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών 

12.00-13.30 Μπαγάκης Γιώργος και  Δεμερτζή Κική,  ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών,  Γαλιατσάτου Ρεβέκκα, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων

 

Απόπειρα σύνθεσης στους 5 άξονες εμβάθυνσης των παράλληλων ομάδων του συνεδρίου 

 

Χρυσαφίδης Κώστας, ΤΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Αθηνών, Κουλαϊδής Βασίλης, Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου,  Ραβάνης Κώστας, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών, Παπαδημητρίου Βάσω, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας    

 
Σχολιασμός

 

Συνεδρία 9 (Κεντρική)

Συντονιστής: Ψωμάς Σπυρίδων, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων

13.30 –14.00 Μπαγάκης Γιώργος, ΜΜΠΕ, ΤΕΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Πατρών

Κλείσιμο

 

Οι άξονες εμβάθυνσης στις παράλληλες εστιασμένες ομάδες του συνεδρίου μπορούν να είναι όλοι ή μερικοί από τους επόμενους:

1.                        Ποια αναγκαιότητα δημιούργησε την ομάδα;

2.                        Μορφές υποστήριξης της ομάδας;

3.                        Μεθοδολογικά εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν από την ομάδα;

4.                        Οι πιο καλές και οι πιο δύσκολες στιγμές της ομάδας;

5.                        Τι προσέφερε η ομάδα στους άμεσα εμπλεκόμενους και ευρύτερα;

 

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ: Μπαγάκης  Γιώργος, ΤΕΕΑΠΗ,  Πανεπιστήμιο Πατρών (τηλ. 6977-200946, e-mail: gbag@otenet.gr)

 

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ: Δεμερτζή Κική, Τμήμα  Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστήμιο Πατρών,  Γαλιατσάτου Ρεβέκκα, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ: Κουλαϊδής Βασίλης, Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Κουλουμπαρίτση Αλεξάνδρα, Παιδαγωγικό  Ινστιτούτο, Παπαπροκοπίου Νατάσσα,  Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας  ΑΤΕΙ Αθήνας και ΕΑΔΑΠ, Περπινιάς Ιωσήφ, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων,  Ραβάνης Κώστας, Τμήμα  Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστήμιο Πατρών, Χρυσαφίδης Κώστας, Τμήμα  Επιστημών της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστήμιο Αθηνών.     

 

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ: Βαλμάς Φάνης, Διδάχου Ελένη, Κοζία, Βάσω, Κοσμίδης Παύλος, Μπινιάρη, Λευκή Νικολάου Σπύρος, Τσεμπερλίδου Μαριάννα, Τμήμα  Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική +Ηλικία, Πανεπιστήμιο Πατρών, Πανεπιστήμιο Πατρών, Γεωργιάδου Σοφία, Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας, Μαμαλής Παναγιώτης, Μιν-Νίλσεν Αναστασία, Πρίντεζης Ιωάννης, Φιλιππούσης Γιώργος, Λεόντειο Λύκειο Πατησίων.

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Ταχυδρομική διεύθυνση: Συνέδριο  «Από την τεχνική λογική των εκ των άνω εκπαιδευτικών αλλαγών στις καινοτόμες απόπειρες που αναδύονται  στο σχολείο», Λεόντειο Λύκειο Πατησίων, Νεϊγύ 17,  Πατήσια, 11143, Αθήνα.

Ηλεκτρονική σελίδα: www.upatras.gr/announces/viewforum.php?=9

Πληροφορίες:  Αναστασία Μιν-Νίλσεν

Τηλ. 210- 2522402, Φαξ 210-2515049,  e-mail: [email protected]

 

(Για το ξένον ομιλητή θα υπάρχει συνοπτική μετάφραση στα ελληνικά)

 

 

 

Επιστροφή